100B101KT500XT
100B101KT500XT
Enlarge
For Reference Only
Part Number 100B101KT500XT
LIXINC Part # 100B101KT500XT
Manufacturer American Technical Ceramics
Category
Description CAP CER 100PF 500V P90 1111
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 100B101KT500XT PCB Footprint and Symbol
100B101KT500XT Specifications
Part Number:100B101KT500XT
Brand:Texas Instruments
Applications :RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Capacitance :100 pF
Failure Rate :-
Features :High Q, Low Loss, Low ESL
Height - Seated (Max) :-
Lead Spacing :-
Lead Style :-
Mounting Type :Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :1111 (2828 Metric)
Product Status :Active
Ratings :-
Temperature Coefficient :P90
Tolerance :±10%
Voltage - Rated :500V