VJ0805Y473JXJCW1BC
VJ0805Y473JXJCW1BC
Enlarge
For Reference Only
Part Number VJ0805Y473JXJCW1BC
LIXINC Part # VJ0805Y473JXJCW1BC
Manufacturer Vishay / Vitramon
Category
Description CAP CER 0.047UF 16V X7R 0805
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models VJ0805Y473JXJCW1BC PCB Footprint and Symbol
VJ0805Y473JXJCW1BC Specifications
Part Number:VJ0805Y473JXJCW1BC
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :0.047 µF
Failure Rate :-
Features :-
Mounting Type :Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :0805 (2012 Metric)
Product Status :Active
Ratings :-
Temperature Coefficient :X7R
Tolerance :±5%
Voltage - Rated :16V