C0201C0G500-8R2DNP
C0201C0G500-8R2DNP
Enlarge
For Reference Only
Part Number C0201C0G500-8R2DNP
LIXINC Part # C0201C0G500-8R2DNP
Manufacturer Venkel LTD
Category
Description CAP CER 8.2PF 50V C0G/NP0 0201
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models C0201C0G500-8R2DNP PCB Footprint and Symbol
C0201C0G500-8R2DNP Specifications
Part Number:C0201C0G500-8R2DNP
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :8.2 pF
Failure Rate :-
Features :-
Height - Seated (Max) :-
Lead Spacing :-
Lead Style :-
Mounting Type :Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :0201 (0603 Metric)
Product Status :Active
Ratings :-
Temperature Coefficient :C0G, NP0
Tolerance :±0.5pF
Voltage - Rated :50V