AC0201KRX7R7BB103
AC0201KRX7R7BB103
Enlarge
For Reference Only
Part Number AC0201KRX7R7BB103
LIXINC Part # AC0201KRX7R7BB103
Manufacturer YAGEO
Category
Description AUTO MLCC AC SERIES,X7R,0201 (06
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models AC0201KRX7R7BB103 PCB Footprint and Symbol
AC0201KRX7R7BB103 Specifications
Part Number:AC0201KRX7R7BB103
Brand:Texas Instruments
Applications :Automotive
Capacitance :10000 pF
Failure Rate :-
Features :-
Height - Seated (Max) :-
Lead Spacing :-
Lead Style :-
Mounting Type :Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :0201 (0603 Metric)
Product Status :Active
Ratings :AEC-Q200
Temperature Coefficient :X7R
Tolerance :±10%
Voltage - Rated :16V