CC0402KRX7R8BB183
CC0402KRX7R8BB183
Enlarge
For Reference Only
Part Number CC0402KRX7R8BB183
LIXINC Part # CC0402KRX7R8BB183
Manufacturer YAGEO
Category
Description CAP CER 0.018UF 25V X7R 0402
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CC0402KRX7R8BB183 PCB Footprint and Symbol
CC0402KRX7R8BB183 Specifications
Part Number:CC0402KRX7R8BB183
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :0.018 µF
Mounting Type :Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Ratings :-
Temperature Coefficient :X7R
Tolerance :±10%
Voltage - Rated :25V