CC0402KRX7R8BB273
CC0402KRX7R8BB273
Enlarge
For Reference Only
Part Number CC0402KRX7R8BB273
LIXINC Part # CC0402KRX7R8BB273
Manufacturer YAGEO
Category
Description CAP CER 0.027UF 25V X7R 0402
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CC0402KRX7R8BB273 PCB Footprint and Symbol
CC0402KRX7R8BB273 Specifications
Part Number:CC0402KRX7R8BB273
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :0.027 µF
Mounting Type :Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Ratings :-
Temperature Coefficient :X7R
Tolerance :±10%
Voltage - Rated :25V