CC0201KRX5R5BB105
CC0201KRX5R5BB105
Enlarge
For Reference Only
Part Number CC0201KRX5R5BB105
LIXINC Part # CC0201KRX5R5BB105
Manufacturer YAGEO
Category
Description CAP CER 1UF 6.3V X5R 0201
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CC0201KRX5R5BB105 PCB Footprint and Symbol
CC0201KRX5R5BB105 Specifications
Part Number:CC0201KRX5R5BB105
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :1 µF
Mounting Type :Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :-55°C ~ 85°C
Ratings :-
Temperature Coefficient :X5R
Tolerance :±10%
Voltage - Rated :6.3V