CC0402KRX5R6BB224
CC0402KRX5R6BB224
Enlarge
For Reference Only
Part Number CC0402KRX5R6BB224
LIXINC Part # CC0402KRX5R6BB224
Manufacturer YAGEO
Category
Description CAP CER 0.22UF 10V X5R 0402
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CC0402KRX5R6BB224 PCB Footprint and Symbol
CC0402KRX5R6BB224 Specifications
Part Number:CC0402KRX5R6BB224
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :0.22 µF
Mounting Type :Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :-55°C ~ 85°C
Ratings :-
Temperature Coefficient :X5R
Tolerance :±10%
Voltage - Rated :10V