AC0402KRX7R8BB103
AC0402KRX7R8BB103
Enlarge
For Reference Only
Part Number AC0402KRX7R8BB103
LIXINC Part # AC0402KRX7R8BB103
Manufacturer YAGEO
Category
Description CAP CER 10000PF 25V X7R 0402
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models AC0402KRX7R8BB103 PCB Footprint and Symbol
AC0402KRX7R8BB103 Specifications
Part Number:AC0402KRX7R8BB103
Brand:Texas Instruments
Applications :Automotive
Capacitance :10000 pF
Mounting Type :Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Ratings :AEC-Q200
Temperature Coefficient :X7R
Tolerance :±10%
Voltage - Rated :25V