AC0402KRX7R7BB332
AC0402KRX7R7BB332
Enlarge
For Reference Only
Part Number AC0402KRX7R7BB332
LIXINC Part # AC0402KRX7R7BB332
Manufacturer YAGEO
Category
Description CAP CER 3300PF 16V X7R 0402
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models AC0402KRX7R7BB332 PCB Footprint and Symbol
AC0402KRX7R7BB332 Specifications
Part Number:AC0402KRX7R7BB332
Brand:Texas Instruments
Applications :Automotive
Capacitance :3300 pF
Mounting Type :Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Ratings :AEC-Q200
Temperature Coefficient :X7R
Tolerance :±10%
Voltage - Rated :16V