GMC55X5R107M10NT
GMC55X5R107M10NT
Enlarge
For Reference Only
Part Number GMC55X5R107M10NT
LIXINC Part # GMC55X5R107M10NT
Manufacturer CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Category
Description CAP CER 100UF 10V X5R 2220
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models GMC55X5R107M10NT PCB Footprint and Symbol
GMC55X5R107M10NT Specifications
Part Number:GMC55X5R107M10NT
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :100 µF
Mounting Type :Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :-55°C ~ 85°C
Package / Case :2220 (5750 Metric)
Product Status :Active
Ratings :-
Temperature Coefficient :X5R
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :10V