C1005NP0100JGTQ
C1005NP0100JGTQ
Enlarge
For Reference Only
Part Number C1005NP0100JGTQ
LIXINC Part # C1005NP0100JGTQ
Manufacturer Darfon
Category
Description CAP CER 10PF 50V C0G/NP0 0402
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models C1005NP0100JGTQ PCB Footprint and Symbol
C1005NP0100JGTQ Specifications
Part Number:C1005NP0100JGTQ
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :10 pF
Failure Rate :-
Features :High Q, Low Loss
Height - Seated (Max) :-
Lead Spacing :-
Lead Style :-
Mounting Type :Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :0402 (1005 Metric)
Product Status :Active
Ratings :-
Temperature Coefficient :C0G, NP0
Tolerance :±5%
Voltage - Rated :50V