C0603X5R153KCTS
C0603X5R153KCTS
Enlarge
For Reference Only
Part Number C0603X5R153KCTS
LIXINC Part # C0603X5R153KCTS
Manufacturer ICM
Category
Description CAP CER 0.015UF 6.3V X5R 0201
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models C0603X5R153KCTS PCB Footprint and Symbol
C0603X5R153KCTS Specifications
Part Number:C0603X5R153KCTS
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :0.015 µF
Mounting Type :Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :-55°C ~ 85°C
Package / Case :0201 (0603 Metric)
Product Status :Active
Ratings :-
Temperature Coefficient :X5R
Tolerance :±10%
Voltage - Rated :6.3V