C0603X5R153METS
C0603X5R153METS
Enlarge
For Reference Only
Part Number C0603X5R153METS
LIXINC Part # C0603X5R153METS
Manufacturer ICM
Category
Description CAP CER 0.015UF 16V X5R 0201
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models C0603X5R153METS PCB Footprint and Symbol
C0603X5R153METS Specifications
Part Number:C0603X5R153METS
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :0.015 µF
Mounting Type :Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :-55°C ~ 85°C
Package / Case :0201 (0603 Metric)
Product Status :Active
Ratings :-
Temperature Coefficient :X5R
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :16V