C1608NP0102FGTS
C1608NP0102FGTS
Enlarge
For Reference Only
Part Number C1608NP0102FGTS
LIXINC Part # C1608NP0102FGTS
Manufacturer ICM
Category
Description CAP CER 1000PF 50V C0G/NP0 0603
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models C1608NP0102FGTS PCB Footprint and Symbol
C1608NP0102FGTS Specifications
Part Number:C1608NP0102FGTS
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :1000 pF
Mounting Type :Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient :C0G, NP0
Tolerance :±1%
Voltage - Rated :50V