0805H251N6R8CCT
0805H251N6R8CCT
Enlarge
For Reference Only
Part Number 0805H251N6R8CCT
LIXINC Part # 0805H251N6R8CCT
Manufacturer Frontier Electronics
Category
Description CAP CER 6.8PF 250V C0G/NP0 0805
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 0805H251N6R8CCT PCB Footprint and Symbol
0805H251N6R8CCT Specifications
Part Number:0805H251N6R8CCT
Brand:Texas Instruments
Applications :RF, Microwave, High Frequency
Capacitance :6.8 pF
Failure Rate :-
Features :High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Height - Seated (Max) :-
Lead Spacing :-
Lead Style :-
Mounting Type :Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :0805 (2012 Metric)
Product Status :Active
Ratings :-
Temperature Coefficient :C0G, NP0
Tolerance :±0.25pF
Voltage - Rated :250V