0805H251N151JCE
0805H251N151JCE
Enlarge
For Reference Only
Part Number 0805H251N151JCE
LIXINC Part # 0805H251N151JCE
Manufacturer Frontier Electronics
Category
Description CAP CER 150PF 250V C0G/NP0 0805
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 0805H251N151JCE PCB Footprint and Symbol
0805H251N151JCE Specifications
Part Number:0805H251N151JCE
Brand:Texas Instruments
Applications :RF, Microwave, High Frequency
Capacitance :150 pF
Failure Rate :-
Features :High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Height - Seated (Max) :-
Lead Spacing :-
Lead Style :-
Mounting Type :Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :0805 (2012 Metric)
Product Status :Active
Ratings :-
Temperature Coefficient :C0G, NP0
Tolerance :±5%
Voltage - Rated :250V