600F240FT250XT
600F240FT250XT
Enlarge
For Reference Only
Part Number 600F240FT250XT
LIXINC Part # 600F240FT250XT
Manufacturer American Technical Ceramics
Category
Description CAP CER 24PF 250V C0G/NP0 0805
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 600F240FT250XT PCB Footprint and Symbol
600F240FT250XT Specifications
Part Number:600F240FT250XT
Brand:Texas Instruments
Applications :RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Capacitance :24 pF
Mounting Type :Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :0805 (2012 Metric)
Temperature Coefficient :C0G, NP0
Tolerance :±1%
Voltage - Rated :250V