250R05L560FV4T
250R05L560FV4T
Enlarge
For Reference Only
Part Number 250R05L560FV4T
LIXINC Part # 250R05L560FV4T
Manufacturer Johanson Technology
Category
Description CAP CER 56PF 25V NP0 0201
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 250R05L560FV4T PCB Footprint and Symbol
250R05L560FV4T Specifications
Part Number:250R05L560FV4T
Brand:Texas Instruments
Applications :RF, Microwave, High Frequency
Capacitance :56 pF
Failure Rate :-
Features :High Q, Low Loss
Height - Seated (Max) :-
Lead Spacing :-
Lead Style :-
Mounting Type :Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :0201 (0603 Metric)
Product Status :Active
Ratings :-
Temperature Coefficient :C0G, NP0
Tolerance :±1%
Voltage - Rated :25V