C1206X102K202T
C1206X102K202T
Enlarge
For Reference Only
Part Number C1206X102K202T
LIXINC Part # C1206X102K202T
Manufacturer Holy Stone Enterprise
Category
Description CAP CER 1000PF 2KV X7R 1206
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models C1206X102K202T PCB Footprint and Symbol
C1206X102K202T Specifications
Part Number:C1206X102K202T
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :1000 pF
Failure Rate :-
Features :High Voltage
Height - Seated (Max) :-
Lead Spacing :-
Lead Style :-
Mounting Type :Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :1206 (3216 Metric)
Product Status :Active
Ratings :-
Temperature Coefficient :X7R
Tolerance :±10%
Voltage - Rated :2000V (2kV)