EFR32MG24B310F1536IM48-B
EFR32MG24B310F1536IM48-B
Enlarge
For Reference Only
Part Number EFR32MG24B310F1536IM48-B
LIXINC Part # EFR32MG24B310F1536IM48-B
Manufacturer Silicon Labs
Category
Description MG24, 2.4 GHZ, 1536KB FLASH, 256
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EFR32MG24B310F1536IM48-B PCB Footprint and Symbol
EFR32MG24B310F1536IM48-B Specifications
Brand:Texas Instruments
Current - Receiving :4.4mA ~ 5.1mA
Current - Transmitting :5mA ~ 19.1mA
Data Rate (Max) :2Mbps
Frequency :2.4GHz
GPIO :28
Memory Size :1536kB Flash, 256kB RAM
Modulation :2FSK, 2GFSK, DSSS, GMSK, MSK, O-QPSK
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :48-VFQFN Exposed Pad
Power - Output :10dBm
Product Status :Active
Protocol :Bluetooth v5.3
RF Family/Standard :Bluetooth
Sensitivity :-94.8dBm
Serial Interfaces :ADC, GPIO, I²C, I²S, SPI, IrDA, UART
Supplier Device Package :48-QFN (6x6)
Type :TxRx + MCU
Voltage - Supply :1.71V ~ 3.8V