ATSAMR34J18BT-I/7JX
ATSAMR34J18BT-I/7JX
Enlarge
For Reference Only
Part Number ATSAMR34J18BT-I/7JX
LIXINC Part # ATSAMR34J18BT-I/7JX
Manufacturer Microchip Technology
Category
Description IC RF TXRX+MCU 802.15.4 64TFBGA
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models ATSAMR34J18BT-I/7JX PCB Footprint and Symbol
ATSAMR34J18BT-I/7JX Specifications
Brand:Texas Instruments
Current - Receiving :14.8mA ~ 15.8mA
Current - Transmitting :32.5mA ~ 94.5mA
Data Rate (Max) :-
Frequency :137MHz ~ 175MHz, 410MHz ~ 525MHz, 862MHz ~ 1.02GHz
GPIO :27
Memory Size :256kB Flash, 32kB SRAM
Modulation :FSK, GFSK, GMSK, MSK, OOK
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Package / Case :64-TFBGA
Power - Output :20dBm
Product Status :Active
Protocol :LoRa™
RF Family/Standard :802.15.4
Sensitivity :-148dBm
Serial Interfaces :I²S, SPI, USART, USB
Supplier Device Package :64-TFBGA (6x6)
Type :TxRx + MCU
Voltage - Supply :1.8V ~ 3.63V