EFR32MG12P433F1024GL125-B
EFR32MG12P433F1024GL125-B
Enlarge
For Reference Only
Part Number EFR32MG12P433F1024GL125-B
LIXINC Part # EFR32MG12P433F1024GL125-B
Manufacturer Silicon Labs
Category
Description IC RF TXRX+MCU 802.15.4 125VFBGA
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EFR32MG12P433F1024GL125-B PCB Footprint and Symbol
EFR32MG12P433F1024GL125-B Specifications
Brand:Texas Instruments
Current - Receiving :8mA ~ 10.8mA
Current - Transmitting :8.2mA ~ 126.7mA
Data Rate (Max) :2Mbps
Frequency :169MHz ~ 915MHz, 2.4GHz
GPIO :65
Memory Size :1024kB Flash, 256kB RAM
Modulation :2FSK, 4FSK, DSSS, GMSK, MSK, OQPSK
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Package / Case :125-VFBGA
Power - Output :20dBm
Product Status :Obsolete
Protocol :Bluetooth v5.0, Thread, Zigbee®
RF Family/Standard :802.15.4, Bluetooth
Sensitivity :-102dBm
Serial Interfaces :I²C, I²S, SPI, UART
Supplier Device Package :125-BGA (7x7)
Type :TxRx + MCU
Voltage - Supply :1.8V ~ 3.8V