EFR32BG12P432F1024GM48-B
EFR32BG12P432F1024GM48-B
Enlarge
For Reference Only
Part Number EFR32BG12P432F1024GM48-B
LIXINC Part # EFR32BG12P432F1024GM48-B
Manufacturer Silicon Labs
Category
Description IC RF TXRX+MCU BLUETOOTH 48VFQFN
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EFR32BG12P432F1024GM48-B PCB Footprint and Symbol
EFR32BG12P432F1024GM48-B Specifications
Brand:Texas Instruments
Current - Receiving :8mA ~ 10.8mA
Current - Transmitting :8.2mA ~ 126.7mA
Data Rate (Max) :2Mbps
Frequency :2.4GHz
GPIO :31
Memory Size :1024kB Flash, 256kB RAM
Modulation :2FSK, 4FSK, ASK, BPSK, DBPSK, DSSS, GFSK, GMSK, MSK, OOK, OQPSK
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Package / Case :48-VFQFN Exposed Pad
Power - Output :19dBm
Product Status :Discontinued at Digi-Key
Protocol :Bluetooth v5.0
RF Family/Standard :Bluetooth
Sensitivity :-102dBm
Serial Interfaces :I²C, I²S, SPI, UART
Supplier Device Package :48-QFN (7x7)
Type :TxRx + MCU
Voltage - Supply :1.8V ~ 3.8V