XBP24BZ7SITB001J
XBP24BZ7SITB001J
Enlarge
For Reference Only
Part Number XBP24BZ7SITB001J
LIXINC Part # XBP24BZ7SITB001J
Manufacturer Digi
Category
Description RX TXRX MOD 802.15.4 RP-SMA TH
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models XBP24BZ7SITB001J PCB Footprint and Symbol
XBP24BZ7SITB001J Specifications
Part Number:XBP24BZ7SITB001J
Brand:Texas Instruments
Antenna Type :Antenna Not Included, RP-SMA
Current - Receiving :47mA ~ 62mA
Current - Transmitting :117mA ~ 132mA
Data Rate :250kbps
Frequency :2.4GHz
Memory Size :32kB Flash, 2kB RAM
Modulation :-
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Package / Case :Module
Power - Output :10dBm
Product Status :Obsolete
Protocol :Zigbee®
RF Family/Standard :802.15.4
Sensitivity :-102dBm
Serial Interfaces :SPI, UART
Utilized IC / Part :EM357
Voltage - Supply :2.7V ~ 3.6V