MRF24J40MD-I/RM
MRF24J40MD-I/RM
Enlarge
For Reference Only
Part Number MRF24J40MD-I/RM
LIXINC Part # MRF24J40MD-I/RM
Manufacturer Microchip Technology
Category
Description RX TXRX MOD 802.15.4 TRC ANT SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MRF24J40MD-I/RM PCB Footprint and Symbol
MRF24J40MD-I/RM Specifications
Part Number:MRF24J40MD-I/RM
Brand:Texas Instruments
Antenna Type :Integrated, Trace
Current - Receiving :32mA
Current - Transmitting :140mA
Data Rate :250kbps
Frequency :2.4GHz
Memory Size :-
Modulation :-
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Package / Case :Module
Power - Output :19dBm
Product Status :Active
Protocol :Zigbee®
RF Family/Standard :802.15.4
Sensitivity :-104dBm
Serial Interfaces :SPI
Utilized IC / Part :-
Voltage - Supply :3V ~ 3.6V