PC537-1A-12S-X
PC537-1A-12S-X
Enlarge
For Reference Only
Part Number PC537-1A-12S-X
LIXINC Part # PC537-1A-12S-X
Manufacturer Picker Components
Category
Description 30A SPST MINI AUTO PCB RELAY 12V
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PC537-1A-12S-X PCB Footprint and Symbol
PC537-1A-12S-X Specifications
Part Number:PC537-1A-12S-X
Brand:Texas Instruments
Coil Current :47.2 mA
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :12VDC
Contact Form :SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) :-
Features :Sealed - Fully
Mounting Type :Through Hole
Must Operate Voltage :6.9 VDC
Must Release Voltage :1.5 VDC
Operate Time :4 ms
Operating Temperature :-40°C ~ 105°C
Product Status :Active
Release Time :1.5 ms
Switching Voltage :28VDC - Max