A2K1ASQ12VDC1.6D
A2K1ASQ12VDC1.6D
Enlarge
For Reference Only
Part Number A2K1ASQ12VDC1.6D
LIXINC Part # A2K1ASQ12VDC1.6D
Manufacturer CIT Relay and Switch
Category
Description RELAY AUTOMOTIVE INTERNAL BLOWOU
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models A2K1ASQ12VDC1.6D PCB Footprint and Symbol
A2K1ASQ12VDC1.6D Specifications
Part Number:A2K1ASQ12VDC1.6D
Brand:Texas Instruments
Coil Current :133.3 mA
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :12VDC
Contact Form :SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) :120 A
Features :Diode, Sealed - Fully, Magnetic Blowout
Mounting Type :Socketable
Must Operate Voltage :7.8 VDC
Must Release Voltage :1.2 VDC
Operate Time :15 ms
Operating Temperature :-40°C ~ 125°C
Product Status :Active
Release Time :15 ms
Switching Voltage :110VDC - Max