A3KM1ASQ24VDC1.6R
A3KM1ASQ24VDC1.6R
Enlarge
For Reference Only
Part Number A3KM1ASQ24VDC1.6R
LIXINC Part # A3KM1ASQ24VDC1.6R
Manufacturer CIT Relay and Switch
Category
Description RELAY AUTOMOTIVE INTERNAL BLOWOU
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models A3KM1ASQ24VDC1.6R PCB Footprint and Symbol
A3KM1ASQ24VDC1.6R Specifications
Part Number:A3KM1ASQ24VDC1.6R
Brand:Texas Instruments
Coil Current :66.7 mA
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :24VDC
Contact Form :SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) :150 A
Features :Magnetic Blowout, Resistor, Sealed - Fully
Mounting Type :Chassis Mount
Must Operate Voltage :15.6 VDC
Must Release Voltage :2.4 VDC
Operate Time :15 ms
Operating Temperature :-40°C ~ 125°C
Product Status :Active
Release Time :15 ms
Switching Voltage :145VDC - Max