A51AS24VDC1.9
A51AS24VDC1.9
Enlarge
For Reference Only
Part Number A51AS24VDC1.9
LIXINC Part # A51AS24VDC1.9
Manufacturer CIT Relay and Switch
Category
Description RELAY AUTOMOTIVE SPST NO 1A 24VD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models A51AS24VDC1.9 PCB Footprint and Symbol
A51AS24VDC1.9 Specifications
Part Number:A51AS24VDC1.9
Brand:Texas Instruments
Coil Current :79.2 mA
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :24VDC
Contact Form :SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) :40 A
Features :Sealed - Fully
Mounting Type :Through Hole
Must Operate Voltage :16.8 VDC
Must Release Voltage :2.4 VDC
Operate Time :5 ms
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Product Status :Active
Release Time :3 ms
Switching Voltage :380VAC, 75VDC - Max