A1M1ASQ24VDCR
A1M1ASQ24VDCR
Enlarge
For Reference Only
Part Number A1M1ASQ24VDCR
LIXINC Part # A1M1ASQ24VDCR
Manufacturer CIT Relay and Switch
Category
Description RELAY AUTOMOTIVE 40A SPST NO 1A
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models A1M1ASQ24VDCR PCB Footprint and Symbol
A1M1ASQ24VDCR Specifications
Part Number:A1M1ASQ24VDCR
Brand:Texas Instruments
Coil Current :75 mA
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :24VDC
Contact Form :SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) :40 A
Features :Sealed - Fully
Mounting Type :Socketable
Must Operate Voltage :14.4 VDC
Must Release Voltage :2.4 VDC
Operate Time :10 ms
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Product Status :Active
Release Time :10 ms
Switching Voltage :28VDC - Max