A51CE24VDC1.9U
A51CE24VDC1.9U
Enlarge
For Reference Only
Part Number A51CE24VDC1.9U
LIXINC Part # A51CE24VDC1.9U
Manufacturer CIT Relay and Switch
Category
Description RELAY AUTOMOTIVE SPDT 1C EUROPEA
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models A51CE24VDC1.9U PCB Footprint and Symbol
A51CE24VDC1.9U Specifications
Part Number:A51CE24VDC1.9U
Brand:Texas Instruments
Coil Current :79.2 mA
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :24VDC
Contact Form :SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) :40 A
Features :Sealed - Fully
Mounting Type :Through Hole
Must Operate Voltage :16.8 VDC
Must Release Voltage :2.4 VDC
Operate Time :5 ms
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Product Status :Active
Release Time :3 ms
Switching Voltage :380VAC, 75VDC - Max