A21ACQ12VDC1.9D
A21ACQ12VDC1.9D
Enlarge
For Reference Only
Part Number A21ACQ12VDC1.9D
LIXINC Part # A21ACQ12VDC1.9D
Manufacturer CIT Relay and Switch
Category
Description RELAY AUTOMOTIVE SPST NO 1A 12VD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models A21ACQ12VDC1.9D PCB Footprint and Symbol
A21ACQ12VDC1.9D Specifications
Part Number:A21ACQ12VDC1.9D
Brand:Texas Instruments
Coil Current :158.3 mA
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :12VDC
Contact Form :SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) :40 A
Features :Diode
Mounting Type :Socketable
Must Operate Voltage :8.4 VDC
Must Release Voltage :1.2 VDC
Operate Time :7 ms
Operating Temperature :-40°C ~ 125°C
Product Status :Active
Release Time :5 ms
Switching Voltage :75VDC - Max