A21ASP12VDC1.9R
A21ASP12VDC1.9R
Enlarge
For Reference Only
Part Number A21ASP12VDC1.9R
LIXINC Part # A21ASP12VDC1.9R
Manufacturer CIT Relay and Switch
Category
Description RELAY AUTOMOTIVE SPST NO 1A 12VD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models A21ASP12VDC1.9R PCB Footprint and Symbol
A21ASP12VDC1.9R Specifications
Part Number:A21ASP12VDC1.9R
Brand:Texas Instruments
Coil Current :158.3 mA
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :12VDC
Contact Form :SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) :40 A
Features :Resistor, Sealed - Fully
Mounting Type :Through Hole
Must Operate Voltage :8.4 VDC
Must Release Voltage :1.2 VDC
Operate Time :7 ms
Operating Temperature :-40°C ~ 125°C
Product Status :Active
Release Time :5 ms
Switching Voltage :75VDC - Max