A2H1ASQ12VDC1.6
A2H1ASQ12VDC1.6
Enlarge
For Reference Only
Part Number A2H1ASQ12VDC1.6
LIXINC Part # A2H1ASQ12VDC1.6
Manufacturer CIT Relay and Switch
Category
Description 50AMP AUTOMOTIVE RELAY STANDARD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models A2H1ASQ12VDC1.6 PCB Footprint and Symbol
A2H1ASQ12VDC1.6 Specifications
Part Number:A2H1ASQ12VDC1.6
Brand:Texas Instruments
Coil Current :133.3 mA
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :12VDC
Contact Form :SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) :50 A
Features :Sealed - Fully
Mounting Type :Socketable
Must Operate Voltage :7.8 VDC
Must Release Voltage :1.2 VDC
Operate Time :10 ms
Operating Temperature :-40°C ~ 125°C
Product Status :Active
Release Time :10 ms
Switching Voltage :75VDC - Max