A21CSQ12VDC1.9
A21CSQ12VDC1.9
Enlarge
For Reference Only
Part Number A21CSQ12VDC1.9
LIXINC Part # A21CSQ12VDC1.9
Manufacturer CIT Relay and Switch
Category
Description RELAY AUTOMOTIVE SPDT 1C 12VDC 1
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models A21CSQ12VDC1.9 PCB Footprint and Symbol
A21CSQ12VDC1.9 Specifications
Part Number:A21CSQ12VDC1.9
Brand:Texas Instruments
Coil Current :158.3 mA
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :12VDC
Contact Form :SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) :40 A
Features :Sealed - Fully
Mounting Type :Socketable
Must Operate Voltage :8.4 VDC
Must Release Voltage :1.2 VDC
Operate Time :7 ms
Operating Temperature :-40°C ~ 125°C
Product Status :Active
Release Time :5 ms
Switching Voltage :75VDC - Max