A2KM1ACQ12VDC1.6R
A2KM1ACQ12VDC1.6R
Enlarge
For Reference Only
Part Number A2KM1ACQ12VDC1.6R
LIXINC Part # A2KM1ACQ12VDC1.6R
Manufacturer CIT Relay and Switch
Category
Description RELAY AUTOMOTIVE INTERNAL BLOWOU
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models A2KM1ACQ12VDC1.6R PCB Footprint and Symbol
A2KM1ACQ12VDC1.6R Specifications
Part Number:A2KM1ACQ12VDC1.6R
Brand:Texas Instruments
Coil Current :133.3 mA
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :12VDC
Contact Form :SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) :120 A
Features :Magnetic Blowout, Resistor
Mounting Type :Chassis Mount
Must Operate Voltage :7.8 VDC
Must Release Voltage :1.2 VDC
Operate Time :15 ms
Operating Temperature :-40°C ~ 125°C
Product Status :Active
Release Time :15 ms
Switching Voltage :110VDC - Max