A2KM1ACQ24VDC1.6
A2KM1ACQ24VDC1.6
Enlarge
For Reference Only
Part Number A2KM1ACQ24VDC1.6
LIXINC Part # A2KM1ACQ24VDC1.6
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models A2KM1ACQ24VDC1.6 PCB Footprint and Symbol
A2KM1ACQ24VDC1.6 Specifications
Part Number:A2KM1ACQ24VDC1.6
Brand:Texas Instruments
Coil Current :66.7 mA
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :24VDC
Contact Form :SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) :120 A
Features :Magnetic Blowout
Mounting Type :Chassis Mount
Must Operate Voltage :15.6 VDC
Must Release Voltage :2.4 VDC
Operate Time :15 ms
Operating Temperature :-40°C ~ 125°C
Product Status :Active
Release Time :15 ms
Switching Voltage :110VDC - Max