A3K1ACQ24VDC1.6D
A3K1ACQ24VDC1.6D
Enlarge
For Reference Only
Part Number A3K1ACQ24VDC1.6D
LIXINC Part # A3K1ACQ24VDC1.6D
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models A3K1ACQ24VDC1.6D PCB Footprint and Symbol
A3K1ACQ24VDC1.6D Specifications
Part Number:A3K1ACQ24VDC1.6D
Brand:Texas Instruments
Coil Current :66.7 mA
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :24VDC
Contact Form :SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) :150 A
Features :Diode, Magnetic Blowout
Mounting Type :Socketable
Must Operate Voltage :15.6 VDC
Must Release Voltage :2.4 VDC
Operate Time :15 ms
Operating Temperature :-40°C ~ 125°C
Product Status :Active
Release Time :15 ms
Switching Voltage :145VDC - Max