CB1AF-D-M-12V
CB1AF-D-M-12V
Enlarge
For Reference Only
Part Number CB1AF-D-M-12V
LIXINC Part # CB1AF-D-M-12V
Manufacturer Panasonic
Category
Description RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CB1AF-D-M-12V PCB Footprint and Symbol
CB1AF-D-M-12V Specifications
Part Number:CB1AF-D-M-12V
Brand:Texas Instruments
Coil Current :117 mA
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :12VDC
Contact Form :SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) :40 A
Features :Diode, Sealed - Flux Protection
Mounting Type :Chassis Mount
Must Operate Voltage :7 VDC
Must Release Voltage :1.2 VDC
Operate Time :15 ms
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Product Status :Obsolete
Release Time :-
Switching Voltage :14VDC - Nom