HDC200A120H
HDC200A120H
Enlarge
For Reference Only
Part Number HDC200A120H
LIXINC Part # HDC200A120H
Manufacturer Sensata Technologies – Crydom
Category
Description RELAY SSR CONTACTOR DC 120A
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models HDC200A120H PCB Footprint and Symbol
HDC200A120H Specifications
Part Number:HDC200A120H
Brand:Texas Instruments
Circuit :SPST-NO (1 Form A)
Load Current :120 A
Mounting Type :Chassis Mount
Output Type :DC
Package / Case :Hockey Puck
Product Status :Active
Termination Style :Stud
Voltage - Input :90 ~ 140VAC
Voltage - Load :7 ~ 150V