DP4RSA60D20B2
DP4RSA60D20B2
Enlarge
For Reference Only
Part Number DP4RSA60D20B2
LIXINC Part # DP4RSA60D20B2
Manufacturer Sensata Technologies – Crydom
Category
Description RELAY SSR CONTACT 48VDC 20A 15V
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models DP4RSA60D20B2 PCB Footprint and Symbol
DP4RSA60D20B2 Specifications
Part Number:DP4RSA60D20B2
Brand:Texas Instruments
Circuit :SPST-NO (1 Form A)
Load Current :20 A
Mounting Type :Chassis Mount
Output Type :DC
Package / Case :Hockey Puck
Product Status :Active
Termination Style :Screw Terminal
Voltage - Input :4.5 ~ 15VDC
Voltage - Load :1 ~ 48V