DP4RSC60E20
DP4RSC60E20
Enlarge
For Reference Only
Part Number DP4RSC60E20
LIXINC Part # DP4RSC60E20
Manufacturer Sensata Technologies – Crydom
Category
Description RELAY SSR CONTACT 48VDC 20A 32V
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models DP4RSC60E20 PCB Footprint and Symbol
DP4RSC60E20 Specifications
Part Number:DP4RSC60E20
Brand:Texas Instruments
Circuit :SPST-NO (1 Form A)
Load Current :20 A
Mounting Type :Chassis Mount
Output Type :DC
Package / Case :Hockey Puck
Product Status :Active
Termination Style :Screw Terminal
Voltage - Input :18 ~ 32VDC
Voltage - Load :1 ~ 48V