JW2ASN-DC12V
JW2ASN-DC12V
Enlarge
For Reference Only
Part Number JW2ASN-DC12V
LIXINC Part # JW2ASN-DC12V
Manufacturer Panasonic
Category
Description RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 12V
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models JW2ASN-DC12V PCB Footprint and Symbol
JW2ASN-DC12V Specifications
Part Number:JW2ASN-DC12V
Brand:Texas Instruments
Coil Current :44 mA
Coil Insulation :-
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :12VDC
Contact Form :DPST-NO (2 Form A)
Contact Material :Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current) :5 A
Features :-
Mounting Type :Through Hole
Must Operate Voltage :8.4 VDC
Must Release Voltage :1.2 VDC
Operate Time :15 ms
Operating Temperature :-40°C ~ 60°C
Product Status :Active
Relay Type :General Purpose
Release Time :5 ms
Seal Rating :Sealed - Fully
Switching Voltage :250VAC, 30VDC - Max