NC4EBD-JP-DC24V
NC4EBD-JP-DC24V
Enlarge
For Reference Only
Part Number NC4EBD-JP-DC24V
LIXINC Part # NC4EBD-JP-DC24V
Manufacturer Panasonic
Category
Description RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 24V
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models NC4EBD-JP-DC24V PCB Footprint and Symbol
NC4EBD-JP-DC24V Specifications
Part Number:NC4EBD-JP-DC24V
Brand:Texas Instruments
Coil Current :30 mA
Coil Insulation :-
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :24VDC
Contact Form :4PDT (4 Form C)
Contact Material :Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current) :5 A
Features :-
Mounting Type :Through Hole
Must Operate Voltage :19.2 VDC
Must Release Voltage :2.4 VDC
Operate Time :20 ms
Operating Temperature :-40°C ~ 55°C
Product Status :Active
Relay Type :General Purpose
Release Time :10 ms
Seal Rating :Sealed - Fully
Switching Voltage :250VAC - Max