J1511CT24VAC1.2D
J1511CT24VAC1.2D
Enlarge
For Reference Only
Part Number J1511CT24VAC1.2D
LIXINC Part # J1511CT24VAC1.2D
Manufacturer CIT Relay and Switch
Category
Description RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 24V
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models J1511CT24VAC1.2D PCB Footprint and Symbol
J1511CT24VAC1.2D Specifications
Part Number:J1511CT24VAC1.2D
Brand:Texas Instruments
Coil Current :130.4 mA
Coil Insulation :-
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :24VAC
Contact Form :SPDT (1 Form C)
Contact Material :Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :20 A
Features :Lighted Indicator
Mounting Type :Socketable
Must Operate Voltage :19.2 VAC
Must Release Voltage :7.2 VAC
Operate Time :25 ms
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Product Status :Active
Relay Type :General Purpose
Release Time :25 ms
Seal Rating :-
Switching Voltage :300VAC - Max