RRM004D12V
RRM004D12V
Enlarge
For Reference Only
Part Number RRM004D12V
LIXINC Part # RRM004D12V
Manufacturer Carlo Gavazzi
Category
Description RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 12V
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models RRM004D12V PCB Footprint and Symbol
RRM004D12V Specifications
Part Number:RRM004D12V
Brand:Texas Instruments
Coil Current :75 mA
Coil Insulation :-
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :12VDC
Contact Form :4PDT (4 Form C)
Contact Material :Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :5 A
Features :Lighted Indicator, Mechanical Indicator, Test Button
Mounting Type :Socketable
Must Operate Voltage :9.6 VDC
Must Release Voltage :1.2 VDC
Operate Time :20 ms
Operating Temperature :-40°C ~ 70°C
Product Status :Active
Relay Type :General Purpose
Release Time :20 ms
Seal Rating :-
Switching Voltage :250VAC, 30VDC - Max