RR3P-ULAC110V
RR3P-ULAC110V
Enlarge
For Reference Only
Part Number RR3P-ULAC110V
LIXINC Part # RR3P-ULAC110V
Manufacturer IDEC
Category
Description RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 110V
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models RR3P-ULAC110V PCB Footprint and Symbol
RR3P-ULAC110V Specifications
Part Number:RR3P-ULAC110V
Brand:Texas Instruments
Coil Current :23 mA
Coil Insulation :-
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :110VAC
Contact Form :3PDT (3 Form C)
Contact Material :Silver (Ag)
Contact Rating (Current) :10 A
Features :Lighted Indicator
Mounting Type :Socketable
Must Operate Voltage :88 VAC
Must Release Voltage :33 VAC
Operate Time :25 ms
Operating Temperature :-25°C ~ 40°C
Product Status :Active
Relay Type :General Purpose
Release Time :25 ms
Seal Rating :-
Switching Voltage :240VAC, 30VDC - Max
Termination Style :Plug In, 11 Pin (Octal)