R02-14D10-12B
R02-14D10-12B
Enlarge
For Reference Only
Part Number R02-14D10-12B
LIXINC Part # R02-14D10-12B
Manufacturer NTE Electronics, Inc.
Category
Description RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 12V
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models R02-14D10-12B PCB Footprint and Symbol
R02-14D10-12B Specifications
Part Number:R02-14D10-12B
Brand:Texas Instruments
Coil Current :-
Coil Insulation :-
Coil Type :-
Coil Voltage :12VDC
Contact Form :3PDT (3 Form C)
Contact Material :-
Contact Rating (Current) :10 A
Features :Test Button
Mounting Type :-
Must Operate Voltage :-
Must Release Voltage :-
Operate Time :25 ms
Operating Temperature :-10°C ~ 60°C
Product Status :Active
Relay Type :General Purpose
Release Time :20 ms
Seal Rating :-
Switching Voltage :-
Termination Style :Plug In, 11 Pin (Octal)