MY3N-AC24
MY3N-AC24
Enlarge
For Reference Only
Part Number MY3N-AC24
LIXINC Part # MY3N-AC24
Manufacturer Omron Automation
Category
Description RELAY GEN PURPOSE 3PDT 5A 24V
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MY3N-AC24 PCB Footprint and Symbol
MY3N-AC24 Specifications
Part Number:MY3N-AC24
Brand:Texas Instruments
Coil Current :46 mA
Coil Insulation :-
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :24VAC
Contact Form :3PDT (3 Form C)
Contact Material :Silver (Ag)
Contact Rating (Current) :5 A
Features :Lighted Indicator
Mounting Type :Socketable
Must Operate Voltage :19.2 VAC
Must Release Voltage :7.2 VAC
Operate Time :20 ms
Operating Temperature :-55°C ~ 70°C
Product Status :Active
Relay Type :General Purpose
Release Time :20 ms
Seal Rating :-
Switching Voltage :250VAC, 125VDC - Max